Studium przypadku: Apple - 1984
"1984" to 60 sekundowa telewizyjna reklama wprowadzająca na rynek komputer Macintosh.
Spot reklamowy został pokazany w telewizji tylko jeden raz - 22 stycznia 1984 roku podczas finałowego meczu o mistrzostwo w futbolu amerykańskim - Super Bowl (najważnieszego wydarzenia sportowego roku w USA). Ta jednorazowa reklama jest uznawana za jedną z najlepszych w historii.
Autorami scenariusza byli: Steve Hayden, Brent Thomas and Lee Clow z agencji reklamowej Chiat\Day, za produkcję odpowiadał Fairbanks Films, zdjęcia nakręcono w Anglii z rekordowym jak na ówczesne czasy budżetem około 750 tysięcy dolarów, reżyserii podjął się Ridley Scott, który właśnie skończył swój głośny film science-fiction Blade Runner.
Slogan "Dlaczego 1984 nie będzie jak "Rok 1984" nawiązywał do wydanej w 1949 roku, futurystycznej antyutopii George’a Orwell’a - „Rok 1984”, gdzie ludzie są kontrolowani przez pokazywanego na ekranie "Wielkiego Brata" ("Big Brother"). Miało to odniesienie do wizji Steve'a Jobs'a, który postrzegał Apple jako firmę z rewolucyjnymi produktami, a dominującego na rynku komputerów IBM'a jako "Wielkiego Brata" - IBM miał już wtedy przydomek "Wielki Niebieski" ("Big Blue"). W scenariuszu samotna kobieta ubrana w jaskrawoczerwone szorty i białą koszulkę z logo Mac (komputer Apple), trzymając wielki dwuręczny młot, ucieka przed uzbrojonymi do tłumienia demonstracji policjantami i biegnie scieżką w kierunku olbrzymiego ekranu ukazującego "Wielkiego Brata". Dokładnie w momencie, kiedy kończy on mówić słowa "zwyciężymy", bierze ona zamach i rzuca młotem w kieruku ekranu rozbijając go w pył.
Film reklamowy kończy się tablicą na której przewija się czytany zza kadru napis: "24 stycznia Apple zaprezentuje Macintosh'a i zobaczysz dlaczego 1984 nie będzie jak "Rok 1984".
Jobs był zachwycony tą reklamą, ale cały zarząd firmy jej nie znosił. John Sculley - w tamtym czasie CEO firmy Apple, nakazał agencji Chiat\Day sprzedaż zakupionego już, na potrzeby emisji tej reklamy, czasu reklamowego podczas Super Bowl, ale szef agencji Chiat\Day - Jay Chiat milcząco się temu sprzeciwił. Agencja zakupiła dwa miejsca w przerwach reklamowych - trwające 60 sekund oraz dodatkowe 30 sekundowe do wyemitowania skróconej - przypominającej wersji głównej reklamy. Sprzedano dodatkowy krótszy czas i przekazano oficjalnie do Apple, że było już za poźno i nie udało się sprzedać głównej rezerwacji. Apple nie miało wyjścia i by wykorzystać czas antenowy, musiało wypuścić przygotowaną reklamę - tak oto agencja Chiat, nie słuchając polecenia swego klienta, zapisało Apple w historii reklamy.
W 2004 roku na dwudziestolecie reklamy Apple przygotował jej nową wersję z bohaterką mającą iPoda za paskiem i charakterystyczne białe słuchawki w uszach.